Michel BARTOLI, Marseille, France
Jean-Pierre BECQUEMIN, Champigny, France
Xavier BERARD, Bordeaux, France
Mohamed BOUAYED, Oran, Algeria
Marianne BRODMANN, Graz, Austria
Jérôme BRUNET, Avignon, France
Richard BULBULIA, Oxford, United Kingdom
David CALVET, Paris, France
Ludovic CANAUD, Montpellier, France
Caroline CARADU, Bordeaux, France
Jeffrey CARR, Tyler, United States
Xavier CHAUFOUR, Toulouse, France
Laurent CHICHE, Paris, France
Rachel CLOUGH, London, United Kingdom
Frédéric COCHENNEC, Créteil, France
Raphaël COSCAS, Boulogne-Billancourt, France
Alessandro COSTANZO, Paris, France
Jean-Paul DE VRIES, Groningen, The Netherlands
Koen DELOOSE, Dendermonde, Belgium
Nuno DIAS, Malmö, Sweden
Eric DUCASSE, Bordeaux, France
Dominique FABRE, Le Plessis-Robinson, France
Fabrizio FANELLI, Florence, Italy
Patrick FEUGIER, Lyon, France
Imed FRIKHA, Sfax, Tunisia
Mauro GARGIULO, Bologna, Italy
Yann GOUËFFIC, Paris, France
Peter GOVERDE, Antwerpen, Belgium
Olivier HARTUNG, Marseille, France
Stéphan HAULON, Le Plessis-Robinson, France
Adrien HERTAULT, Lille, France
Elixène JEAN-BAPTISTE, Nice, France
Christoph KNAPPICH, Munich, Germany
Tilo KÖLBEL, Hamburg, Germany
José Ignacio LEAL LORENZO, Madrid, Spain
Nicolas LOUIS, Nîmes, France
Lieven MAENE, Aalst, Belgium
Kevin MANI, Uppsala, Sweden
Tara MASTRACCI, London, United Kingdom
Blandine MAUREL, Nantes, France
Germano MELISSANO, Milano, Italy
Bijan MODARAI, London, United Kingdom
Justine MOUGIN, Le Plessis-Robinson, France
Piotr MYRCHA, Warsaw, Poland
Bahaa NASR, Brest, France
Patrick NIERLICH, Salzburg, Austria
Gustavo ODERICH, Rochester, United States
Lorenzo PATRONE, London, United Kingdom
Quentin PELLENC, Paris, France
Giovanni PRATESI, Genoa, Italy
Christos RAMMOS, Essen, Germany
Maxime RAUX, Paris, France
Thierry REIX, Amiens, France
Timothy RESCH, Copenhagen, Denmark
Vincent RIAMBAU, Barcelona, Spain
Sonia RONCHEY, Roma, Italy
Maria-Antonella RUFFINO, Torino, Italy
François SAUCY, Morges, Switzerland
Peter SCHNEIDER, San Francisco, United States
Jonathan SOBOCINSKI, Lille, France
Konstantinos STAVROULAKIS, Munster, Germany
Eric STEINMETZ, Dijon, France
Martin STORCK, Karlsruhe, Germany
Giovanni TINELLI, Roma, Italy
Giovanni TORSELLO, Munster, Germany
Joseph TOUMA, Créteil, France
Yamume TSHOMBA, Roma, Italy
Nikolaos TSILIMPARIS, Munich, Germany
Isabelle VAN HERZEELE, Ghent, Belgium
Hence VERHAGEN, Rotterdam, The Netherlands
Fabio VERZINI, Torino, Italy
Anders WANHAINEN, Uppsala, Sweden
Kakkhee YEUNG, Amsterdam, The Netherlands
Hany ZAYED, London, United Kingdom

Pierre BOURQUELOT, Paris, France
Bernard BEYSSEN, Paris, France
Ingemar DAVIDSON, Dallas, United States
Bart DOLMATCH, Dallas, United States
Gilbert FRANCO, Paris, France
Ulf HEDIN, Stockholm, Sweden
Stephen HOHMANN, Dallas, United States
Jeffrey HULL, North Chesterfield, United States
Lamisse KARAM, Beyrouth, Lebanon
Mark LAMBIE, Newcastle, United Kingdom
Charmaine LOK, Toronto, Canada
Alexandros MALLIOS, Paris, France
Neghae MAWLA, Houston, United States
Antoine MILLON, Lyon, France
Evi NAGLER, Ghent, Belgium
Nicola PIROZZI, Roma, Italy
Hervé ROSAY, Lyon, France
Nirvana SADAGHIANLOO, Nice, France
Surendra SHENOY, Saint Louis, United States
Richard SHOENFELD, Mountain Lakes, United States
Tobias STEINKE, Dusseldorf, Germany
Jan TORDOIR, Maastricht, The Netherlands
Matteo TOZZI, Varese, Italy
Pablo URENA, Paris, France
Monnie WASSE, Chicago, United States
Diane WEBER, Marseille, France

Fabrice ABBADIE, Vichy, France
Annouk BISDORFF, Paris, France
Ismail ELALAMY, Paris, France
Franck-Neil EL SISSY, Paris, France
Kathleen GIBSON, Washington, United States
Peter GLOVICZKI, Rochester, United States
Manj GOHEL, Cambridge, United States
Gilles GOYAULT, Strasbourg, France
Ole Grotta, Oslo, Norway
Claudine HAMEL-DESNOS, Caen, France
Tobias HIRSCH, Halle, Germany
Francisco Javier PEREZ MONREAL, Zaragoza, Spain
Aleksandra JAWORUCKA-KACZOROWSKA, Poland
Lowel KABNICK, Far Hills, New jersey, United States
Philippe LEMASLE, Le Chesnay – Rocquencourt, France
Marzia LUGLI, Modena, Italy
Claudine LAAENGH-MASSONI, Paris, France
Mark MEISSNER, Seattle, United States
Serge MORDON, Lille, France
Nicolas NEAUME, Toulouse, France
Philippe NICOLINI, Lyon, France
Thomas PROEBSTLE, Mannheim, Germany
Lourdes REINA GUTIERREZ, Spain, Madrid
Mathieu RODIÈRE, Grenoble, France
Claus-Georg SCHMEDT, Munich, Germany
Catherine VAN MONTFRANS, The Netherlands
Marie Josee VAN RIJN, Rotterdam, The Netherlands
Inga VANHANDENHOVE, Antwerp, Belgium
Thomas WEILER, Pforzheim, Germany
Mark WHITELEY, London, United Kingdom

BASTOS GONCALVES, Lisbon, Portugal
Katarina BJÖRSES, Malmö, Sweden
Jérôme BRUNET, Avignon, France
Caroline CARADU, Bordeaux, France
Rachel CLOUGH, London, United Kingdom
Raphaël COSCAS, Boulogne-Billancourt, France
Alexander CROO, Ghent, Belgium
Koen DELOOSE, Dendermonde, Belgium
Lucie DERYCKE, Créteil, France
Nuno DIAS, Malmö, Sweden
Hans-Henning ECKSTEIN, Munich, Germany
Dominique FABRE, Le Plessis-Robinson, France
Gianluca FAGGIOLI, Bologna, Italy
Fabrizio FANELLI, Florence, Italy
Peter GOVERDE, Antwerpen, Belgium
Adrien HERTAULT, Valenciennes, France
Wouter LANSINK, Genk, Belgium
José Ignacio LEAL LORENZO, Madrid, Spain
Nicolas LOUIS, Nîmes, France
Lieven MAENE, Aalst, Belgium
Teresa MARTIN-GONZALEZ, Arras, France
Tara MASTRACCI, London, United Kingdom
Blandine MAUREL, Nantes, France
Barend MEES, Maastricht, The Netherlands
Antoine MILLON, Lyon, France
Bijan MODARAI, London, United Kingdom
Nathalie MOREELS, Ghent, Belgium
Justine MOUGIN, Le Plessis-Robinson, France
Hosaam NASR, Birmingham, United Kingdom
Lorenzo PATRONE, London, United Kingdom
Giovanni PRATESI, Genoa, Italy
Maxime RAUX, Paris, France
Sonia RONCHEY, Roma, Italy
Hervé ROSAY, Lyon, France
Nirvana SADAGHIANLOO, Nice, France
François SAUCY, Morges, Switzerland
Peter SCHNEIDER, San Francisco, United States
Konstantinos STAVROULAKIS, Munster, Germany
Giovanni TINELLI, Roma, Italy
Giovanni TORSELLO, Munster, Germany
Joseph TOUMA, Créteil, France
Nikolaos TSILIMPARIS, Munich, Germany
Hence VERHAGEN, Rotterdam, The Netherlands
Diane WEBER, Marseille, France
Kakkhee YEUNG, Amsterdam, The Netherlands
Hany ZAYED, London, United Kingdom

David BOULATE, Marseille, France
Simon DANG VAN, Angers, France
Nuno DIAS, Malmö, Sweden
Dominique FABRE, Le Plessis-Robinson, France
Matthieu GLORION, Suresnes, France
Antoine GIRAULT, Le Plessis-Robinson, France
Julien GUIHAIRE, Le Plessis-Robinson, France
Guillaume GUIMBRETIÈRE, Nantes, France
Justin ISSARD, Marseille, France
Tilo KÖLBEL, Hamburg, Germany
Gérald SIMONNEAU, Paris, France